Moderné riešenie Vašich kľúčových potrieb
Od roku 1992 poskytujeme komplexné a kvalitné offshore služby

Firmy nám utekajú. Hitom sú Seychely

hnonline.sk, 25.4.2012
Firmy nám utekajú. Hitom sú Seychely Čo pracovný deň, to jedna firma v daňovom raji. Tak vyzerá tohtoročná štatistika odchodu našich firiem do zahraničia. “Pokiaľ sa zachová toto...

Firmy nám utekajú. Hitom sú Seychely

Čo pracovný deň, to jedna firma v daňovom raji. Tak vyzerá tohtoročná štatistika odchodu našich firiem do zahraničia. “Pokiaľ sa zachová toto...

Čo pracovný deň, to jedna firma v daňovom raji. Tak vyzerá tohtoročná štatistika odchodu našich firiem do zahraničia. “Pokiaľ sa zachová toto tempo po celý rok, šlo by o najväčší odlev za posledné tri roky,“ predpovedá Alena Seoud, riaditeľka agentúry Českej kapitálovej informačnej agentúry (ČEKIA). Najnovším hitom medzi našimi podnikmi sa po novom stávajú Seychelské ostrovy.

Preč od daní Panama, Belize či Holandské Antily. Aj to sú nové adresy viacerých slovenských firiem. Že ich nie je málo, dokazujú aj aktuálne štatistiky agentúry ČEKIA. “K prvému kvartálu tohto roka malo sídlo v daňovom raji 3 072 spoločností,“ prezradila Alena Seoud. Trend v úvode tohto roka sa zrýchlil a sídlo menilo 77 našich spoločností. “Ak by sa toto tempo udržalo, na konci roka môžme atakovať desaťpercentnú hranicu prírastku,“ konštatuje riaditeľka.

Vietor do plachiet dáva firmám aj aktuálna situácia v Európe. “Podnikatelia cítia rastúci tlak na zdanenie. Často sa spomína daň z dividend, majetku či progresívna daň z príjmu,“ vymenúva hlavné strašiaky Michal Friedberger, obchodný riaditeľ spoločnosti Akont Trust Company. Aj preto podnikatelia vytvárajú holding a jeho sídlo presunú do daňového raja.

Pôjde ich viac “Presunom sídla môže firma ušetriť aj tretinu zo svojho zisku,“ vypočítava Friedberger. O presune sa pritom firme oplatí uvažovať už pri zisku okolo 100-tisíc eur. Financie však nie sú jediným motívom. “Stretávame sa s klientmi, ktorí chcú zostať v anonymite a presun firmy im to zabezpečí,“ vysvetľuje Friedberger.

Najmä v súvislosti s dlhovou krízou sa do popredia dostávajú aj otázky právnej ochrany. “V prípade, že sa štát rozhodne zmeniť zákonné pravidlá, môže sa firma z raja domáhať svojich práv na medzinárodnej arbitráži, čo čisto slovenská firma priamo nemôže,“ hovorí Martin Dančišin, partner advokátskej kancelárie Glatzová & Co.

Ministerstvo hospodárstva situáciu dramaticky nevidí. Podľa slov hovorcu rezortu Stanislava Jurikoviča je jedinou cestou skvalitňovanie podnikateľského prostredia. “Snahou ministerstva je a bude odbúravať zbytočné bariéry, obmedzenia, nezmyselné povinnosti,“ hovorí o jednej z mnohých priorít Jurikovič.

Partner KPMG u nás Branislav Durajka poukazuje na to, že podnikateľov láka presunúť firmu da daňového raja situácia pri zmenách daňového systému. Tie sú avizované aj teraz, čo môže podporovať firmy na odchod.

 

Česky Slovensky English Ru

Rezervujte si schôdzku

Ak máte záujem o offshore spoločnosti alebo medzinárodné daňové poradenstvo

s ujednaním
 

Hľadali ste tieto výrazy? off-shore, off shore, offshore, založenie spoločnosti, poskytnutie sídla

Offshore tags

Tieto stránky patria skupine AKONT® zahŕňajúce:
AKONT, spol. s r.o. Praha 3, Roháčova 188/37, 13000, IČO: 45796084, registrováno Městským soudem v Praze, vložka 11498,
Akont Trust Company, s.r.o., Praha 4, U Habrovky 247/11, 14000, registrováno Městským soudem v Praze, vložka 74415,
Akont Consulting, s.r.o.,
Praha 10, Na výsluní 201/13, 10000, registrováno Městským soudem v Praze, vložka 73720,
Akont Financial Services, s.r.o., Praha 3,
Roháčova 188/37, 13000, registrováno Městským soudem v Praze, vložka 74320,
Akont Investment Corporation, s.r.o.,
Praha 10, Na výsluní 201/13, 10000, registrováno Městským soudem v Praze, vložka 74510.
AKONT HOLDING & CAPITAL LIMITED Londýn, 788-790 Finchley Road, NW11 7TJ Spojené království Velké Británie a Severního Irska

Legal disclaimer: This website is not intended to give legal advice and should not therefore be understood as such. Whilst we have made our best to ensure the accuracy of the contents of this site, we do not accept any legal responsibility for any particular statement made herein.

Mapa stránok  |  Naše projekty  |  Podmienky užívania  |  Kódex kvality entire contents © 2003-2015 AKONT®, all rights reserved, Topinfo CMS